Ehliyetsiz Kullanılabilen Motosikletler Nelerdir?

Ehliyetsiz kullanılan motor ve motosikletler kuryede hangisidir

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hangileridir?

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hangileridir? Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosikletler hangileridir?  Ehliyetsiz motosiklet kullanılır mı? Ehliyet olmadan motor kullanabilir miyim? A2 ehliyeti olmadan sürülen motosikletler. Motor ehliyeti olmadan hangi motosikletleri sürebilirim?

Ehliyet sorulmayan motorlar, olmadan trafik içinde kullanılacak olan motosiklet var mı? Ehliyet gerektirmeyen motorlar, gerekmeyen motosikletler hangileridir? İstanbul içinde ve şehir içinde kullanılacak olan motosikletler nelerdir? Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler var mıdır?

A2 ehliyeti ile hangi motorları kullanabilirim? Ehliyet olmadan motor sürmek. Ehliyet sorulmadan trafikte kullanılabilecek motosikletler nelerdir? Ehliyetsiz hangi motosiklet markalarını sürebilirim? Motosiklet ehliyeti almadan motor kullanabilir miyim? Hangi motorlar ehliyetsiz kullanılır?

Ehliyetsiz ceza yenmeyecek motosikletler? Vergisiz motorlar? Ehliyet olmadan binilen motorlar? Ehliyet gerektirmeyen motor var mı, hangisidir? Moto kuryelerin ehliyet olmadan kullandıkları. Bu konu da size elimizden geldiğince yardımcı olacağım. Ehliyet gerektirmeyen en çok kullanılanlar.

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hangileridir? Motorlu kurye olarak ehliyetsiz, vergisiz, sigortasız, ruhsatsız motorlar hakkında sık sorulan sorular? Bütün yukarda sayılan motosikletler arasında hangisini öneri eder diye sorarsanız elbette ki bilinen ve tanınan markaları öneriyoruz.  

 

Ehliyetsiz kullanılacak olan hiç bir motosiklet yoktur

Ehliyetsiz yakalanmanın cezası nedir? Değerli arkadaşlar en başta şu söyleyeyim ki ehliyetsiz, plakasız ve ruhsatsız hiç bir motorlu taşıt kullanılmaz. Yani ehliyetsiz yalnızca bisikletler ve scooter elektrikli olan aletlerdir. Elektrikli olan motosikletlerde ehliyet aranmaz.

Fakat diğer bütün araçlar için ehliyet sorulur. Fakat bazı araçlar vardır ki motosiklet ehliyetine gerek kalmadan normal B sınıfı ehliyet ile kullanmak mümkündür. Sakın yanlış anlamayın, muhakkak bir ehliyetiniz olması gerekmektedir. Normal motosiklet ehliyeti veya bir araç ehliyeti yani B sınıfı muhakkak gerekmektedir.

Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosikletler çıkmıştır. Bunlar genelde elektrikli olan motosikletler kategorisindedir. Ama son senelerde çıkan bazı düşük motorlu motosiklet çıkmıştır. Bu bazı markaların çıkardığı motorlar şimdilik kanun çıkmaz ise ehliyetsiz kullanılmaktadır.

Biz de sizlere bunları elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız. Bu motosikletler hangileridir ve fonksiyonları nelerdir?  Yalnız bu modelleri kullanmak için en az bir B ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Hiç ehliyet olmadan binerseniz ceza yersiniz. Ehliyetsiz hangi motosikletler kullanmak mümkündür?

Hiç bir zaman bilmediğiniz ve duymadığınız bir markayı araştırmadan asla almayın. İyice araştırın öyle alın. Bundan dolayı bizim önerimiz Honda, Yamaha gibi bilinen markalardır. Şimdi pek çok firma motosikletleri dışarıdan parçalarını getiriyorlar.  Burada monte ediyorlar. Bunu ilk başta bilin.

 

Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosiklet sınıfları, tipleri, fonksiyonları

1- Elektrikli motosikletler
2- 45 km hızın üstüne çıkmayan motorlar
3- 250 watt altında olan motorlar 
4- 50 cc altında olanlar
5- Motor takılmış bisikletler
6- Mopetler
7- Elektrikli scooterler ( Yeni çıkan uygulamalar )
8- Elektrikli kaykaylar ( iki tekerli )
9- Bisikletler
10- Mobiletler

 

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hakkında bilmeniz gerekenler. Ehliyet derken motosiklet ehliyeti olmadan kullanılabilen motorlar demek istedik. Fakat bu motorları kullanırken araba ehliyetiniz yani B ehliyeti olması gerekmektedir. 

Ama şimdilik yok ve çok yüksek oranda ilgi olduğu gözüküyor. Bir çok kişi işe gidip gelmek için bunları tercih ediyor. Aşağıda yazdığımız marka motorlar için yalnızca motosiklet ehliyeti yok ise normal her hangi bir araç ehliyetiniz olması gerekiyor. 

Size araç ehliyeti ile kullanılacak olan motosiklet markalarını yazıyorum. Bu markalar içinden istediğinizi alabilirsiniz. Ayrıca 50 cc motosiklet 45-50 kilometre hız yapar ve bu hız hiç bir motorcuya yetmez. Fakat şimdi sıkı durun bir tüyo vereceğim size.

Eğer böyle bir küçük motosiklet almak istiyorsanız fabrika çıkışı olarak motosikleti sipariş verirken daha yüksek ve gücü daha fazla olandan sipariş edin. Ruhsata yine 50 cc yalıyor ama hız ve güç olarak daha güçlü ve daha hızlı oluyor.

 

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler markaları hangileridir? 

1- Yamaha Neos 
2- Honda Today 50 
3- Yuki Snoopy
4- Volta Rs5
5- Kuba Trendy 50 
6- Arora Ares Ar-50
7- Mondial 50 
8- Vespa Primavera
9- Mondial Beestreet 50
10- Kanuni Pony 50
11- Mondial Revival 50
12- SYM Orbit2 – 50
13- Asya polo 50
14- Kuba Blueberry 50 cc
15- Kymco Agility -50
16- Kral Kr 55 Pion 50cc
17- Rks Blazer
18- Apachi alpa 50
19- Kuba 
20- Altai Misk 50

 

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler yani araç ehliyeti ile kullanılacak olanlar. Ehliyet olmadan kullanılacak olan motosikletler nelerdir? Son olarak yukarı da söyledim buradan da tekrardan söylemek gerekirse, hiç bir motosiklet ehliyetsiz kullanılmaz.

Yalnızca araç ehliyeti olması gerekir. Yada A ehliyeti olması lazım. Yoksa ceza yersiniz. Ayrıca plakası ve ruhsatı olması gerekir gene ceza yersiniz. Yalnızca vergisi olmayan motosikletler var. Ona da merak etmeyin yakında vergi koyacaklar buna hiç şaşmayın.

Normalde 99 cc altı motosikletlerin vergisi olmuyordu. Fakat bunu indirmeyi düşünüyorlar bakalım sonuç ne olacak? Ehliyetsiz motor kullanmak bu kurye işinde çok yanlıştır. Moto kurye olarak söylüyoruz ki, ehliyetsiz motor kullanmak ne gibi problemler oluşturuyor.

Ehliyetsiz motor kullanmak motorlu kuryeler için çok yanlış bir olaydır. İlk olarak kesinlikle ehliyet almamız gerekmektedir. Çünkü trafiğe ilk çıkmadan önce ehliyet sahibi olmak şarttır. Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var. Motoru ehliyet mi sürüyor diye bizlere yakınıyorlar.

 

Ehliyetsiz motor kullanmak çok tehlikeli ve cezadır

Motosiklet ile ilgilenen gençler bu günlerde erkenden motor sürmeyi öğreniyorlar. Bu açıdan zor durumda kalır. Motosikleti acaba ehliyet mi sürüyor diye itirazları hakkında sorun oluyor. Evet ehliyet sürmüyor ancak trafikte bir olay ile karşılaştığınızda ehliyetiniz olması gerekmektedir.

Kaza olduğu zaman başınız derde giriyor. Birde bu günlerde gençler 16 yaşında ehliyet alabiliyor. Çoğu kişi bu zamanda ve hele bu şehirde on ile on beş yaşına kadar motor sürmeyi öğrenen bu gençler ehliyetsiz motor sürüyorlar. Bu da büyük problemlere ve olaylara neden oluyor.

Ehliyetsiz şekilde motor kurye kullanmanın cezası 2020 yılı olarak sürücüye 2,473 lira ve ruhsat sahibine 2,473 liradır. Birde artı extra olarak motosiklet bağlanır ve mahkemeye sevk edilir. 15 gün erken ödeme yapılırsa % 25 indirim mevcuttur. Yani bu konuda çok dikkat etmelisiniz.

O zaman bu tutar 1,854 tl’ye düşmektedir. Şimdi aşağıda size 2020 senesi itibarıyla yeterli ehliyet olmadan motosiklet kullanırken yakalandığınız aman kesilecek ceza nedir, ve indirimli ödeme listesini sunuyoruz. İleride bu liste güncellenecek. Ehliyetsiz olarak motosiklet kullanmanın cezası 2020.

 

  • Ehliyet olmadan araç kullanma cezası araç sahibi  2.473 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi 15 günde ödenirse 1.854 lira
  • Ehliyet yokken araç kullanma cezası araç sahibi değilse 4.946 lira
  • Ehliyetsiz araç kullanma cezası araç sahibi değilse 15 günde ödenirse 3.709 lira

 

 

İstanbul moto kurye daima ehliyetli kişi kullanır

Ehliyetsiz araç sürmek ve motor sürmek düşük motosiklet ehliyetini 16 yaşında artık alıyorlar. Sonra 17 yaşına gelince bir üstü ve 18 yaşına gelince hepsini alabiliyorlar. Fakat şimdilik böyle. İleride değişecek mi? Bakalım. Ehliyetler hakkında değişiklik mevzuatı hakkında meseledir.

Yani 2020 yılına gireceğimiz bu günlerde motosiklet ehliyetleri motor büyüklüğüne göre bir kez daha ayarlandı. Ehliyetsiz motor kullanmak cezası çok yüksektir. Bizim zamanımızda A2 ehliyet bütün motorları kapsamaktaydı. Şimdilerde bu düzenleme değişti ve A, A1, A2, M ehliyet olarak düzenlendi.

Biraz karışık oldu. Bu konu ile alakalı size burdan bilgi yazarım ancak hepsi İnternette var. Bunların değişme imkanı olduğu için ilerleyen zamanlarda yanlış bilgi vermek istemiyorum. Fakat mesele şu ki artık motosikletlerin motor büyüklüğüne göre ehliyet soruluyor.

Bu konulara artık daha rahat ve daha kolay şekilde yola bakınız. Motor kurye hizmeti ile ehliyetsiz asla kullanmayın.  Ehliyetsiz motor kullanmak sürücü için çok yanlıştır. İlk olarak ehliyetsiz kaza yapınca haklı da olsanız haksız duruma düşersiniz.

İkinci olarak yaramalı ve ölümlü kazalarda büyük cezalar alırsınız. İstanbul içinde sonu hapis ile biten durumlar ve pek çok maddi olay daha yüksek olmaktadır. Üçüncü olarak kaza falan olmadan trafikte giderken böyle yakalandığı zaman bunun çok büyük bir cezası var. 

 

Ehliyetsiz motor kullanmak daima hatalı sayılır

Bu cezalar artık motosiklet fiyatı kadar yüksek olabiliyor. Bu açıdan her yönden de size büyük sıkıntı yaşatır ehliyetsiz motor kullanmak. Siz siz olun ne olursa olsun ehliyet alın rahat edin. Servisi ile hem motosiklet kullanana aynı zamanda sürücüye ayrı ayrı cezalar.

Motorlu kurye olarak buna dikkat etmeli. Bir bakıma bu çok daha iyi olsa da bu kadar teferruatın lüzumsuz olduğuna inanıyorum. Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak. Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak. Nasıl motor ehliyeti alabilirim? 

Motor ehliyet sınıfları hangileridir? Motorcular hangi ehliyeti almak zorundadır? Motorlu kuryeler hangi ehliyeti alır? Ehliyet almak zor mu? Motosiklet ehliyeti almak için nereye baş vurmalıyım? Motor ehliyetleri hangileridir?  Hangi tür ehliyet almalıyım?

Türkiye içinde monte ederek bütünüyle yerli olduklarını iddia ediyorlar. Bu doğru değildir. Fabrika çıkışlı olduğu için ve ruhsata işli olduğu için trafik polisleri ceza yazamıyor. Bu motosikletlerde ehliyet, ruhsat, sigorta ve muayene şu an için yok. 

 

Motosiklet ve kuryelik için istenen ehliyet ve sınıfları neler, hangileridir?

1- A-1 sınıfı ehliyet

2- A-2 sınfı ehliyet

3- A sınıfı ehliyet

4- M sınfı ehliyet

 

1- A-1 sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet almak için 16 yaşını bütünüyle doldurmanız gerekmektedir. Yani 17 yaşına basmanız ya da gün almanız lazım. Peki bu sınıf acaba hangi motosikletleri kullanır? Bu sınıf 0- 125 motor gücüne sahip motorları kullanır. Yeni çıkan 50 cc motosikletler var 45- 50 kilometre hızı geçmeyenler.

 

2- A- 2 sınıfı ehliyet nedir?

En fazla olması gerekli olan ehliyet sınıfı. Zaten 2016 senesinden önce alınan tek ehliyet. Bu sene önce alanlar zaten hakları hala saklıdır. 2016 senesinden sonra ise 0- 500 cc arası motosikletleri kullanabilir. A-2 ehliyeti alma yaşı ise 18. Bu yaşı doldurmanız gerekiyor.

 

3- A sınıfı ehliyet nedir?

A sınıfı ehliyet artık tüm motosikletleri kullanılacak olan ehliyet sınıfı oldu. Önceden A-2 olan bu sınıf şimdi A oldu. Bu ehliyeti almak için 20 yaşını doldurmanız ve iki yıl A-2 ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Yada şart aranmadan 24 yaşını doldurmanız gerekmektedir.

 

4- M sınıfı ehliyet nedir?

Bu sınıf ehliyet yine lüzumsuz bir sınıftır.  Moped veya motorlu bisiklet denilen araçlar yani mobilet gibi kullanmak için alınız. Yani çok küçük bir motor için kullanılacak olan bir ehliyettir.

 

Moto kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak

Bu günde sizlere önem bir konudan bahsetmek istiyoruz. Sürücü kursları ve ehliyet almak konusu. 1990 senelerinde motosiklet kullananların yüzdesi doksan dokuzu ehliyet sahibi değildi. Daha sonra bu durumun önemini neredeyse bu oran zamanla artmaya başladı.

Ancak, 2020 senesinde yaklaştığımız şu an için zamanlarda üzgünüz ki hala bu oran yani ehliyet sahibi olan şirketler ile beraber değişiyordu. Tabi ki bu durum çok az. Kurye olarak sürücü kursları ve ehliyet almak. Bütün piyasada bulunan motor sayısı arasında sayı fark var.

Yani ehliyet sahibi olanlar hala orada oranın çok altında olanlar. Hala Avrupa standartlarının çok gerisindeyiz. Motosiklet için sürmek ehliyeti faktörü çoktur. Kurslar acaba ne kadar eğitim veriyor.  Bu zamanda kurye çalışanları işte kendinin yalan yanlış ne öğrendiğine kalıyor. 

Bundan seneler önce aynı tarih süre sürücü kursları hepsi motosiklet ehliyeti olmamıştı ve o zaman yalnızca A2 ehliyeti vardı. Hiç bir sürücü kursunun motosikletiyle alakası yoktu. Hatta biz kendimiz kendimiz kendi motorumuz. Artık bu yolda güven ile yürümek gerektiğine inanıyoruz.

Ehliyet almak için motosiklet sürücüsüne verilmeyen eğitim olmadığından sınavdan geçen kazanıyor. E zaten motora binmesini de biliyor. Bizler böyle ehliyet alan sürücülerin trafiğe çıkmasına karşıyız. Yani olarak sürücü kursları ve ehliyetsiz olmak yanlıştır. 

 

Ehliyetsiz motosikletler kurye hizmetinde ehliyetin önemi nedir?

Şimdilerde de bu olay hala değişmedi, biraz ileriye doğru yönlendiriliyor görüyoruz. Daha önce hiç sürücü kurslarının kendilerine ait motosikletleri var. Sürücü kursu yazılıp ta motosiklet  ehliyet almak artık çok basit oluyor. İş olarak ama elbette ki bazılarının durumu farklı.

Fakat eğitimleri hakkında hiç bir şeyleri yok maalesef. Sektöründe izim sektör içinde şu ana kadar görüyoruz ki hiç vermiyorlar. Ehliyetsiz motorlu kurye motorları nelerdir? Sürücü kursları nasıl ve ne zamana kadar ehliyet veriyor? Verenler ise çok az maalesef bu piyasada.

Sürücü kursları şu an için ehliyet alacak adaylara eğitim süresi boyunca hiç bir eğitim almadan. Çünkü hiç bir sürücü kursu motosikletten anlayan bir hocaya ücretli bir ücret vermeyi fazla masraf olarak görüyor. Bizim piyasa içinde özellikle kazaya nedeni olan çok oluyor.

Sürücü kursları ve ehliyet almak için bu sebeple da sürücü kurslarında motordan anlayan kimse bulunmuyor. Binek araç hocaları hemde motorlar ile de ilgileniyor. Buda eğitim seviyesini ve bilinç seviyesini çok düşürüyor. Hem de başkalarının hayatlarını hep tehlikeye atıyorlar.

Motorlu kuryeler trafikte asla ehliyetsiz dışarı çıkmamalı. Belli bir eğitimden geçip te asla olmazsa öncelikli konuların ve yönlendirme tekniklerini yani işin özünü isteğinizde inanıyoruz. Bunları öğrenmeden yalnızca motor süren bu elamanlar hem trafikte. 

 

Ehliyetsiz kullanılan motosikletler ilgili soru ve cevapları

1- Hangi motosikletlerin vergisi ve ehliyet derdi yoktur?

50 cc motosikletlerin, elektrikli scooterlar

 

2- Vergisi olmadan alınacak motosikletler hangileridir?

50 cc altı ve olanlar

 

3- Vergisi olmayan motosikletler?

Elektrikli olanlar ve 500 cc olan ya da altında olan

 

4- Plakası olmayan motorlar? 

100 cc altında ve 50 cc olan motorlara plaka gerekemez. 

 

5- Plakası çıkmayan ve vergisi olmayan motor var mı?

Evet çok var

 

6- Vergi verilmeyen motorlar?

Evet vardır.

 

7- Plakası olmayan motorlar?

Plakası çıkmayan motor vardır.

 

8- Hangi motorlar ehliyet istemez?

Elektrikli olanlar

 

9- B ehliyeti ile motosiklet kullanılır mı?

Evet.

 

10- Motorlarda kaç cc ye kadar vergi yoktur?

99 cc ye kadar vergi yoktur.

 

Ehliyetsiz kullanılacak olan motosikletler hangileridir?

11- Araba ehliyeti olan motor kullanabilir mi?

Yani evet bu motosikletleri kullanabilirsiniz

 

12- Sigortası olmayan motorlar?

Evet sigorta gerektirmeyen motosiklet vardır

 

13- Sigorta yaptırılmayan motosikletler hangisidir?

Elektrikli olanlar ve 50 cc altında olanlar.

 

14- Muayene olmayan motor var mı?

Evet var aynı motorlar

 

15- Muayene yaptırılmayan motosikletler ?

50 cc altı olanlar ve elektrikli olanalr.

 

16- 125 cc motor için ehliyet gerekir mi?

Hayır gerekmez

 

17- 100 cc motor için ehliyet gerekli mi?

Gerekmez

 

18- 50 cc  motor için ehliyet gerekir mi?

Gerekmez

 

19- 50 cc motosikletin vergisi var mı?

Silindir hacmi 0-99 cc arasında yer alan araçlar için motorlu taşıtlar vergisi alınmaz.

 

20- Elektrikli motorların vergisi var mı?

Elektrikli motorların vergisi vergisi yoktur

 

21- Ehliyet gerektirmeyen motosiklet maliyetleri ne kadar dır? 

Bu tür motosikletler 2020 yılı olarak 6000 liradan başlar 15.000 on beş bine kadar çıkar.

 

22- Elektrikli motosikletlere ehliyet lazım mı?

B araç ehliyeti olsa yeterlidir.

Not: Bu tür motosikletler hepsi için en az B ehliyeti olması gerekiyor.

 

Motorlu kurye ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantıdan

https://istanbulmotorlukurye.com/motorlu-kurye sayfamızı okuyunuz.

 

Motorlu kurye en güvenli servis

Motorlu Kurye En Acil Çalışan Hızlı Moto Kurye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Call Now ButtonTıkla Ara (0555) 278 23 30
× WHATSAPP