Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

En iyi motosiklet ve motor yağları

Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları Nelerdir?

Motosikletim İçin Hangi Marka Yağı Kullanmalıyım?

Motosiklet üreticileri genel anlamda piyasaya sundukları modeller için en ideal ve en yüksek performansı sağlayacak yağ marka ve çeşitlerini ürün ile beraber verdikleri kullanım kitapçıklarında belirtirler. Aracın yağ doldurma tapası yanında da bu bilgiler bulunabilir. Aracınızın kullanmış olduğu yağ ve konulacak miktara buradan ulaşabilirsiniz. Genellikle ilk dolum ve bakımlarda kullanıcılar Castrol ve Motul Motosiklet yağlarını öneri etmektedir.

2020 senesi itibarıyla Bajaj markası kendi motosikletleri ve piyasada bulunan öteki motosikletler için özel olarak tam koruma sağlamakta olan ve yüksek koruma kapasiteli kendi yağlarını üretmiştir. Bilindiği suretiyle Motul yağlarının içinde bulunan ester maddesi özellikle Pulsar ve Dominar modellerinde bulunan keçelere zarar vermiş olduğu ispatlanmıştır. İşte bu % Bajaj hem kendi motosikletlerine bununla beraber öteki bütün motosiklet için ahenkli ve yüksek korumalı DTSoil motor yağlarını geliştirerek Bajaj kullanıcılarının nitelikli yağ kullanırken mağdur olmalarının önüne geçmiştir.

 

Motosiklet Yağı Çeşitleri Nelerdir?

1 – Mineral Yağlar

2- Tam Sentetik Yağlar

3- Yarı bileşik yağlar 

 

 

En iyi motosiklet yağları nelerdir?

 

En iyi motor yağlarının derecesini derlerken, pek oldukca faktörü göz önüne aldık: operasyonel yetenekler, fiyat, alan kişi yorumları. İşte fiyat ve nitelik açısından ideal olan kompozisyonlar. Aracınızın motorunun fazlaca sağlıklı ve verimli biçimde emek vermesi, aracınızın ömrünün ve performansını uzaması için oldukca mühim bir ürün olan motor yağlarını keşfedin.

Motor yağının araçlarımız için önemi büyüktür. Sürtünmeyi en aza indirerek aşınmayı engellemek, yüksek sıcaklıkta çalışan motor parçalarının soğutulmasına yardımcı olmak, parçaların ısınarak deforme olmasını önlemek, kir ve tozu yağ filtresine taşıyarak motor parçalarını temizlemek ve gaz kaçağını engelleyerek verimliliği artırmak şeklinde özellikler sunan motor yağları mineral, tam sentetik ve yarı bileşik olarak üçe ayrılırlar.

Kaliteli ve doğru yağları kullandığınızda enerji tasarrufu sağlayacağınız gibi otomobilinizin performansını da artırmış olacaksınız. Ortalama olarak düzenli olarak 20 000 kilometrede bir (eski araçlarda ise 5 000 kilometrede bir) hem motor yağını hem de yağ filtresini değiştirmek daha sağlıklı olacaktır. Motor Yağları Hakkında Bilmeniz Gerekenler yazımızı tıklayarak işin teknik ayrıntıları hakkındaki bilgi sahibi olabilir, bu makalemizde ise bulabileceğiniz en iyi motor yağı markaları ile tanışabilirsiniz.

 

Yağlamanın Amacı Nedir?

Yağlamanın amacı iki yüzeyi birbirinden ayırarak sürtünmeyi azaltmak, yüzeyleri kayganlaştırarak hareketi kolaylaştırmak, yüzeylerde film oluşturarak korozyon ve oksidasyonu önlemek ve motorda yağ – yakıt karışımını engellemektir

Motor yağı mühim bileşenlerin yağlanması, aşınmanın azaltılması, motor ve debriyajın soğutuluması için kullanılır. Motor yağının uygulandığı ve kullanıldığı kritik alanlar piston komplesi, rulmanlar, yataklar ve hem yağlama aynı zamanda soğutma ihtiyacı yayınlayan şanzıman ve debriyajdır.

 

Motor Yağları:

Ham petrolden elde edilen yağlara madeni yağ ya da makine hasım denir. Bu tür yağlar motorun emek harcama koşullarına uygun değildir. Motor yağlarından istenen özellikler, madeni yağ içine karıştırılan katkı maddeleriyle elde edilir. Katkı maddelerinin yağa kazandırdığı özellikler şunlardır.

 

1 – ) Motor yağının, düşük sıcaklıklarda çok fazla kalınlaşmasını önleyerek soğuk havalarda motorun kolay çalışmasını sağlar.

2 – ) Motor yağının yüksek sıcaklıklarda yağlama hususi durumunun kaybolmamasını sağlar. Böylece piston, segman, subap şeklinde çok sıcak çalışan parçalar üzerinde oluşan artık maddeler (kurum, yağlı müessese) en aza iner.İş zamanında yanma sonucu oluşan su, kül, karbon ve diğer kimyasal maddelerin yağın içinde asit meydana getirmesini önleyerek motor parçalarının uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

3 – ) Motor yağının köpürmesini önleyerek yağlamanın niteliğini iyileştirir.

 

Motor Yağının Görevleri:

1- Sürtünmeyi en aza indirir. Birbirine münasebet halinde çalışan parçaların arasında yağ filmi meydana getirerek, sürtünmeden ötürü aşınmayı ve sıcaklığı en aza indirir.

2-  Motor kompresyonunun düşmesini önler. Segmanların silindir yüzeyinden sıyırdığı yağ, segman ile yuvası arasına dolarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta benzer biçimde görev yapar. Kompresyonun, piston, segman, silindir arasından kartere kaçmasını en aza indirir.

3- Motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Karterdeki yağ, motor parçalarından daha soğuktur. Yağlama esnasında parçaların üzerinden almış olduğu sıcaklığı kartere getirerek parçaları azca da olsa soğutur.

4- Motor parçalarını temizler. Motor yağı, yağladığı parçalar üstünde aşınmadan dolayı meydana gelen talaşları ve yanma sonucu oluşan kurumları bünyesinde toplayarak kartere getirir. Böylece motor parçalarının sürekli temiz kalmasını sağlar.

 

Motor Yağının Seviye Kontrolü:

 

 • Araç düz bir zemine alınır. Motor çalışıyor ise durdurulur. Yağın kartele süzülmesi için bir müddet beklenir.
 • Yağ çubuğu çıkartılıp, temiz bir bez ile silinir. Silme işlemi üstüpü gibi toz bırakıcı maddeler ile yapılmaz.
 • Yağ çubuğu yine yerine takılır ve çıkartılır.
 • Karteri altta olan motosikletlerde ise ki oy çokluğu böyledir.
 • Yağ çubuğuna yapışan yağ seviyesi test edilir.
 • Yağ seviyesi, çubuk üstünde bulunan iki işaret arsında olmalıdır.
 • Fazla ise normal seviyeye inene kadar boşaltılır.
 • Yağ seviyesi düşük ise, öncesinden motora konulan yağ ile tamamlanır,
 • Motosikletlerde ise, Rotax motorlar (BMW F650, APRILLA PEGASO 650 benzer biçimde) için motor tekrar çalıştırılıp motor ılınana kadar beklenir.
 • Ilındıktan sonrasında kapatılır ve yağ seviye çubuğundan bakılır.
 • Sabah hareket etmeden önce motor düzlenir ve test camından yağ seviyesine bakılır.

 

Yağlama Sistemi Arızaları:

Yağlama sisteminin en korkutucu arızası yağ basıncının düşmesi ya da hiç olmamasıdır. Yağ lambasının yanması yahut yağ göstergesinde yağ basıncının olmadığı veya aşırı düştüğü görüldüğünde motoru hemen durdurulur ve nedeni araştırılır.

Yağ basıncının düşmesi; motora ince yağ konmasından, motor yataklarının fazla aşınmasından, yağ pompasının arızalı olmasından yahut basınç ayar subabının arızalı ya da ayarsız olmasından ileri gelir.

Burada yağlama sistemini ilgilendiren kısım, yağ pompası ile basınç ayar subabının arızalı olmasıdır. Basınç ayar supabının yayı ve supabı sökülür, test ve ayar edilir. Yağ pompasının çıkış basıncı ölçülür. Yağ basıncında yükselme görülmüyorsa yağ pompası sökülerek gözden geçirilir.

 

 

Motorlarda Yağlama Çeşitleri:

 

1-) Çarpmalı Yağlama:

Çarpmalı yağlama ile yağlanan motorlarda piston kolu kepinde yağ kepçesi bulunmaktadır. Piston alt ölü noktaya indiğinde yağ kepçesi, karterdeki yağa dalarak yağı blok içinde savurur. Savrulan yağ, ana ve kol yataklarını, silindiri ve diğer parçaları yağlar. Bazı küçük iki zamanlı motorların yağlanması bu şekilde sağlanır.

 

2-) Pompalı ve Çarpmalı Yağlama:

Pompalı ve çarpmalı yağlama, çarpmalı yağlama gibidir. Tek farkı piston kolu kepinin yağı karterden değil de küçük bir yağ pompasının yağ doldurmuş olduğu çanaklardan alarak savurmasıdır.

 

3-) Basınçlı Yağlama:

Basınçlı yağlama sisteminde, yağ pompası kam milinden hareket alarak çalışır.Yağ pompası, karterden hasım absorbe ederek krank mili ana ve kol muylu yataklarına, külbütörlere, kam mili yataklarına, vakit ayar dişlilerine, muayyen basınçta göndererek yağlanmalarını sağlar.

 

4-) Tam Basınçlı Yağlama Sistemi:

Tam basınçlı yağlama sistemi, basınçlı yağlama sisteminden tek farkla aynıdır. Farkı, piston pimi kol burcunun, basınçlı yağ ile yağlanmasıdır. Krank milinde kol muylusunu yağlayan yağ, piston kolunda bulunan yağ deliğinden geçerek kol burcunu da yağlar.

 

5-) Benzine Karıştırılarak Yapılan Yağlama:

İki zamanlı, karterden süpürmeli motorların yağlanmasında kullanılır. Benzinin arasında eriyen yağ, benzin hava karışımı ile birlikte kartere alınır. Karışımın münasebet etmiş olduğu parçalar üstünde yağ yapışır kalır.Benzin sıcak ortamda buharlaşarak uzaklaşır.

Krank mili, piston kolu, yataklar, silindirler bu biçimde yağlanır. Bir miktar yağ da karışımla birlikte yanarak ziyan olur. Bu şekilde meydana getirilen yağlama, parçaların yağlanması için yetersizdir. Bu yüzdendir ki 2 zamanlı motorlar oldukça uzun ömürlü değillerdir.

 

Motorun Çalışma Şartları:

Benzinli Motorlar İçin;

 

 • SA servis tipi yağlar, katısız yağdır. Hafif yük altında çalışan benzin ve dizel motorlarında kullanılır.
 • SB servis tipi yağlar, arasında paslanmayı önleyici kauçuk maddesi bulunmaktadır. Hafif yük altında çalışan benzin motorları için kullanılır.
 • SC servis tipi yağlar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun, açınmaya, paslanmaya karşı fonksiyonları olan yağdır.
 • SD servis tipi yağlar, 1968 yılı motor teknolojisine müsait olarak üretilmiştir ve benzinli motorlarda kullanılır.
 • Ayrıca SB, SC servis tipi yağların teklif edilmiş olduğu her yerde kullanılır.
 • SE servis tipi yağlar, 1972 yılındaki motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir. Benzinli motorlarda kullanılır.
 • Ayrıca SC ve SD servis yağlarının kullanıldığı her yerde rahatlıkla kullanılır.
 • SF servis tipi yağlar, 1980 motor teknolojisine müsait olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır.
 • SG servis tipi yağlar: 1988 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır. Mevcut en üstün yağdır.

 

Dizel Motorları İçin;

 • CA servis tipi yağlar, kükürdü az ve iyi nitelik mazot ile çalışan dizel motorları ile hafif hizmet icra eden benzinli motorlarda kullanılır.
 • CB servis tipi yağlar, orta yükte ve bolca kükürtlü ve düşük nitelikli mazot ile çalışan dizel motorlarında kullanılır.
 • Hafif hizmet kabul eden benzinli motorlara da konulabilir.
 • CC servis tipi yağlar, orta ve ağır yükte çalışan düşük süperşarj (blower) motorlarda veya türbo dizel motorlarında ve ağır yükte çalışan benzinli motorlarda kullanılır.
 • CD servis tipi yağlar, yüksek hız ve yüksek verimli çalışan süperşarj ve turbo dizel motor yağıdır.
 • C Aracın Çalışma Ortamının Hava Sıcaklığına Göre

 

 

Moto Kuryeler İçin En İyi Motosiklet Yağları

 

1- Castrol

Castrol dünya çapında otomotiv, endüstriyel, denizcilik, havacılık, petrol arama ve üretim müşterilerine ileri yağlama ürünleri, gres ve ilişkili hizmetler sunan, Birleşik Krallık merkezli bir firma. Otomobiliniz için tam bileşik, yarı sentetik ve mineral yağlar olmak üzere geniş bir motor hasım ürün grubu sunan markanın bu değişik ürün çeşitlerini onlarca seçenekle bulabilirsiniz.

 

    

 

2- Motul

Yaklaşık 160 yıldır performansı yüksek motor ve endüstriyel yağlar üreten Fransız bir firma olan Motul da aracınız için motor yağları arasında tercih edebileceğiniz markalar arasında. Motosikletlerden arabalara, kar araçlarından scooter’lara, off-road araçlarından ağır hizmet araçlarına; geniş bir ürün gamı sunan Motul yağlar değişik modelleriyle karşınıza çıkar.

 

 

3- Mobil

Otomobil motor yağları mevzusunda bir diğer ünlü marka da Mobil. Gerek binek araçlar, gerekse ticari araçlar için değişik modellerde motor yağları bulunan Mobil, Mobil 1 ve süper ürünlerine kolayca ulaşabilirsiniz.

 

 

4- Spedool

Mavi renkli olan yağ 10-40 tam sentetik bir yağdır. Motul 7100 kalitesinde olan Aman malı bir yağ. İleride adından sıkça söz ettireceğe benziyor. Şahsen benimde kullandığım bir markadır. Tavsiye ederim. Sanayi sitelerinde yağcılara sorun vardır.

 

 

 

 

Aşağıda bulunan makale ve linklerden yararlanabileceğinizi düşünüyoruz

 

Mutlaka okuyun; Motorlu kurye nedir, nasıl çalışır ne iş yapar?

İlginizi çekebilir; Acil kurye servisi nedir, fiyat ve süresi nedir?

Bakmanızda yarar var; Moto kurye nerelere kadar servis verir?

Yararlı çok özel hizmet Şehirlerarası kurye hangi illere gidiyor?

 

Motorlu kurye şehrin efsaneleri

Motorlu Kurye En Acil Çalışan Hızlı Moto Kurye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Şimdi Ara
× CANLI