Kullanılan tüm motosiklet sınıfları nelerdir?

Motosiklet sınıfları uzun yıllardır hayatımızın içinde olan iki tekerlekli bu araçların zaman ile bir çok sınıfı oluşmaya başladı. Zaman geçtikçe insanların her ihtiyacına göre ve zemine, sıcaklığa, yollara göre araçlar geliştirildi. Bu durum bizim ilgilendiğimiz bu motosikletler içinde geçerli oldu. Bu yüzden bu konuyu size açıklamak istiyorum. Fakat bu sadece Dünyada şu zamanki sınıflardır.

2020 yılının bu zor aylarında anlatmaya çalıştığımız konu insanların sağlığı ve sıhhatinden daha önemli olmasa da biz mesleğimiz itibari ile bunu anlatacağız. Çünkü bu zamanlarda insanlık dünyayı saran covid 19 virüsü ile uğraşmaktadır. Buradan Allah’tan tüm Müslümanlara yardım etmesini ve zalimleri de kahretmesini diliyorum. Buradan ülkemizdeki tüm hastalara da acil şifalar diliyorum.

 

Kuryeler hangi tip motosiklet almalıdır?

Motosiklet sınıfları yeni motorlu kuryeliğe başlayan bir kurye elemanı hangi motoru almalıdır sorusuna da buradan ulaşabilirler. Şimdi buradan size ilk önce kısaca motosiklet türlerini anlatmak istiyorum. Bu türler iki çeşittir. Biri kullanım tarzı olarak diğeri de motor büyüklüğü olarak. Devlet motoru yüksek olan motosikletlerden daha fazla vergi aldığında buradan söylemek istiyorum.

Evet yeni yada eski motorlu kurye elemanlarının en çok kullandığı motosiklet türleri hangisidir diye soruyu yanıtlamaya çalışacağız. Aşağıda genel olarak motosiklet sınıflarını açıkladık. Fakat İstanbul şartlarına göre en uygun motosiklet olarak kullanılan araçlar bellidir. Fakat insanların bazı sınıflara da değer verdiklerini görebiliyoruz. İşte bundan dolayı bunları açıklama gereği duyduk.

 

Motosiklet ve motor sınıfları nelerdir

 

Motosiklet sınıfları nelerdir?

1- Scooter motosikletler

2- Naked motosikletler

3-  Enduro (Touring)

4- Cross – (Adventure – Of-Road )

5- Sport  (Racing) Süper Sport

6- Touring motosikletler

7- Chopper – Cruiser – Custom  ( Harley )

8 – Klasik – Retro

9- Cup modelleri

 

1- Scooter motosikletler

1-1 Scooter

1-2 Maksi (Maxi Scooter )

 

Scooter motosiklet nedir, nasıldır, anlamı nedir?

Anlamı acele gitmek manasındadır. Bir yerden bir yere acil ve kısa yönden kolay şekilde rahatça gitmek. Şehir içinde en fazla kullanılan bu türler ticari olarak genel anlamda yüksek oranda kullanılıyor. daha çok küçük cc modelleri şehir içinde en fazla görebileceğiniz modellerdir. Daha ucuz fiyatlı ve yakıt olarak daha uygun yakma çalışmasına sahiptir. Bunlarda kendi aralarında ikiye ayrılıyor.

Bu motosiklet türleri İstanbul ve Türkiye içinde en fazla kullanılan özel ve ticari araçlar olarak geçer. Binmesi rahat ve sürmesi kolay olan bu araçlar bir çok sektör içinde kullanılır. Normal ve maxi scooterler olmak ikiye ayrılır. Ve bunlar kendi aralarında bir çok şekle sahip değişik markalardan oluşmaktadır. Farklı yapıda dizayn ve şekilleri olan bu araçlar aynı kategoride bulunan rahat araçlardır.

Sym Gts 250 Motosiklet

Sym Gts 250 Motosiklet

 

1-1 Scooter motosikletler

Bu modeller motor hacmine göre daha küçük 50 ile 150 arasında kalan araçlar için kabul ediliyor. Vitessiz otomatik gaza basınca hareket edip hemen giden motosikletler. Genel olarak bu motorları kurye sektörü içinde çalışan dağıtım, yemek, gıda, restoran, hamburger, sucu, getir, lahmacun yani sipariş getiren firmalar kullanmaktadır. Daha az yakar. Daha ucuzdur.

Scooter Motosiklet Pcx

Scooter Motosiklet Pcx

 

1-2 Maksi (Maxi Scooter )

250 ve daha büyük motoru olan araçlar için kullanılıyor. Yaklaşık 650 kadar üretilmiştir. Bunlar daha rahat daha konforlu sürüş keyfine sahip şehir içi motosiklet türleridir. Bu türler genel olarak fazla uzun olmayan mesafeler için ve işten eve evden işe kullanılan türlerdir. Benim de şahsi olarak gözde türlerdendir. Şehirler arası da kullanılabilir.

Honda Forza 300

Honda Forza 300

 

2- Naked motosikletler

Bizlerin daha çok kullandığı sınıftır. Bu tür araçlar piyasa içinde en fazla kullanılan ve motorlu kuryelerin genel olarak kullandığı araç sınıfıdır. Görünüşleri ve şekilleri göze hoş gelir. Garanajları sade ve azdır. Şehir içinde kullanılan en çok görünen vitesli motosiklet kategorisinde bulunurlar. Son derece hızlı, esnek, atik motosikletler olarak göze çarpar. Sağlam bir yapıları vardır.

Bunlar motor hacimleri olarak değişkenlik göstermektedir. İstanbul içinde asfalt ve trafik içinde kullanılan en kolay model olarak bilinir. Bizim kullandığımız türler de bu tür içine girmektedir. Fiyatları daha uygundur. Bu modellerin 125 cc ile 600 cc arasında değişik markalarda değişik modelleri bulunmaktadır. Şehir içi asfalt yol ve gerektiğinde bozuk yollar için kullanılabilir.

 

Yamaha Mt-25 - 0555 278 23 30

 

3-  Enduro (Touring)

Bu tür ise naked ile cross modelleri arasında kalan bir motosiklet türüdür. Bizlerin ve kullanıcıların en fazla kullandığı türlerden araçlardır. Hem asfalt hem de arazi şartlarına daha uygun olarak kullanılır. Dayanıklı ve uzun yol için de tasarlanmıştır. Genelde Dünya turlarına ve şehir turlarına bu tip motosikletler ile çıkılır. Ama kurye aracı olarak kullanılmaz.

Bu isim Latince ve İngilizcede dilinde dayanıklı anlamına kullanılır. Bu tür motosikletler bizim kurye olarak kullanacağımız araçlar değildir. Şehir içinde büyük kaçtığı için yoğun trafikte araçların arasından rahat kaçamazsınız. Ama şehirler arası kurye olarak bu araçlardan kullanma ihtimaliniz vardır. Çünkü daha konforlu ve daha rahat kullanılır uzun yol için.

Honda Ncx-750 Motosiklet

Honda Ncx-750 Motosiklet

 

4- Cross – (Adventure – Of-Road )

Cross dediğimiz motosiklet türü gene arazi için yapılmış araçlardır. Bu türler yüksek amortisörleri olduğundan ve tekerlek arası mesafe yüksek olduğundan arazi, ormanlık, kötü zeminlerde zevk için ve yarış için kullanılır. Bunların bir küçükleri yani daha alçakları trafik içinde kuryelerden kullananlar var. Fakat hiç tavsiye etmem. Şehir içinde kullanılacak bir araç değildir.

Cros Motosiklet

Cros Motosiklet

 

5- Sport  (Racing) Süper Sport

Motosiklet piyasasında reyzing model olarak bilinen bu motosikletler hızlı ve kuvvetli araçlardır. Genel olarak yarışmak için ve özel pistlerde kullanılır. Yüksek derecede hıza çıkan bu araçlar akan trafik içinde son derece tehlikeli ve ölüm riski olan araçlar. Hiç tavsiye etmediğim türlerden biridir. Bunlar yarışçılar için tasarlanmıştır. Hele akan trafikte yarış edenler ölüm riski çoktur.

Reyzing Motosiklet

Reyzing Motosiklet

 

6- Touring

Uzun sürüş motosikletleri olarak geçer. Tüksek motor hacmine sahip ve çok pahallı araçlar. 600 cc den 1800 cc ye kadar çıkan büyüklükleri vardır. Bu motosikletlerde farklı olarak geri vitesi bulunmaktadır. Ve daha bir çok önemli özellikler bulunuyor. Bu motorları almak için gerçekten can yakan bir ücret vermelidir. Fakat gerçekten özel motosikletler arasındadır.

 

7- Chopper – Cruiser – Custom  ( Harley )

Bu tür motosikleti çıkaran Abd şirketi Harley Davidson olmuştur. Halk arasında çapır diyede bilinen uzun yüksek gidonları ve alçak oturuş selesi ile değişik tarz bir motor. Bunların hastaları ve kulüpleri çoktur. Genelde zengin kesim kullanır çünkü çok pahalı makinelerdir.  Ben bunları da hiç sevemedim. Bizim piyasada kullanan pek yoktur. Ağır ve hantal motorlardır.

Çapır Motosiklet

Çapır Motosiklet

 

8 – Klasik – Retro

Bu türler eski 1900 yıllarında kullanılan motosikletlerin günümüze uygulanmasıdır. Bu tür klasik araçlar ve motosiklet hastaları genelde bulunmaktadır. Fakat her bu türü sevmez. Hastaları vardır. Klasik arabaların klasik motosiklet versiyonu olarak ta düşünebilirsiniz.  Bazı hastalar başka model motorları bir sürü para verip bu tipe çeviriyor. Benim için hiç bir özelliği yoktur.

Retro model Motosiklet

Retro model Motosiklet

 

9- Cup modelleri

Bu modeller ise yarı otomatik ve vitesli motosikletler. Vites olmasına rağmen debriyajı olmayan yarı otomatik motosiklet sınıfına giriyor. Vitesli motor ile vitessiz motorlar arasında kalmış bir sınıf diyebiliriz. Genel olarak 100 cc civarında motorları bulunan bu tüler daha az yakıt tüketimi sağlana sınıf içinde yer alır. Bu sınıftaki motosikletler çok az yakıt harcar. Deposu çok küçüktür.

Cup Motosikler Modenas - 0555 278 23 30

 

Motosiklet sınıfları nedir, nelerdir?

Bu motosiklet sınıfları ile ilgili daha açıklayıcı olarak burada size anlatmak istedik. Motorlu kurye elemanları özellikle gıda ve yemek işi dağıtan firmalar scooterlar kullanır. Paket kuryeliği yapanlar naked türü motosikletler kullanır. Şehirler arası kurye işi yapan firmalar Enduro motorlar kullanırlar. Diğer sınıflar ise özel kullanıcılar ve özel işleri ve özel zevkleri olan insanlar kullanır.

 

Motorlu kurye motorları hangileridir?

Motorlu kurye motorları olarak biz motorlu kuryeler olarak şehir içinde her yola uygun ve her yol şekline uyan motosikletler kullanırız. Genel sürücüler vitesli motosikletler kullanır. Otomatik kullanan kurye elemanları maxi scooter kullanır. Daha büyük motosiklet hem yakıt olarak hem hareket olarak bizi zorlamaktadır. Zaten bizim amacımız ekonomik olarak uygun olmasıdır.

 

Motorlu kurye ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen aşağıdaki bağlantıdan

https://www.istanbulmotorlukurye.com/motorlu-kurye sayfamızı okuyun.

 

Motorlu Kurye en acil çalışan hızlı moto kurye

Motorlu Kurye En Acil Çalışan Hızlı Moto Kurye

Call Now ButtonŞimdi Ara
× CANLI