Dolayoba Kurye

Dolayoba kurye her türlü işini resmi yoldan yapan bir sistedir. Normal bu işi yapan ticari amaçla dağıtım yapacak işletmelerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Dağıtım yapmak isteyen işletmelerin ilk önce yetki belgesi almaları gerekmektedir. Yetki belgesini aldıktan sonrasında resmi dağıtım yapabiliyor ve personel istihdam edebilirsiniz. Öte yandan yapılacak dağıtım türüne göre P1 yada P2 yetki belgesi katılımı gerekmektedir. Bu belgeleri olmayan ceza kesilir.

Motosikletli kuryeler olarak da bilinen moto kuryeler dağıtım da icra ettikleri için genellikle yetki belgesi alıp almadıkları konusunda ayrıntılı malumat almak isterler. Ancak bu yetki belgeleri dağıtım işletmecisi olacaklar için geçerli olup çalışanlara verilmemektedir. P1 yetki belgesi, aynı şehir yani aynı il arasında dağıtım meydana getirecek işletmelere verilen bir belgedir. Eğer bulunduğunuz ilinizde teslimat hizmeti verecekseniz P1 yetki belgesi almanız gerekmektedir.

Öte yandan dağıtım faaliyetlerinde bulunacak gerçek veya tüzel kişilerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. P1 yetki belgesi alabilmek için minimum 5 adet orta derece motorlu araca ve biraz sermayeye sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda minimum 5 dağıtım çalışanının bulunması ve merkezin bulunmuş olduğu il sınırları içerisinde olur. Yani depolama, yükleme ve boşaltma durumlarına müsait bir taşınmazı kullanma hakkına sahip olunması gerekmektedir.

Pendik Kurye Sektördeki P1 Ve P2 Belgeleri

Sadece şehir içinde çalışacak firmalara P1 verilir demiştik. Eğer bir firma yurtiçi nakliyecilik yapacak işletmelere P2 yetki belgesi veriliyor. P2 yetki belgesine başvuracak reel yada tüzel kişilerin minimum 30 özmal motorlu taşıtı ve yine her yıl değişen bir sermayesi olmalıdır. Burada belirtilen taşınmaza sahip olma şartları bu yetki belgesinde de geçerlidir. Ancak P2 yetki belgesi alacakların ek olarak 7 coğrafi bölgede yada en az 2 ilde şubelerinin olması gerekmektedir.

P1 yada P2 yetki belgesi almak isteyenlerin gerekli şartları sağladıktan sonrasında lüzumlu belgeleri hazırlarlar. Ulaştırma Bakanlığı bölge müdürlüklerinden birine başvurmaları gerekmektedir. Başvuru daha sonra bakanlık tarafından sizin adınıza açılan hesaba belge ücretini ödedikten sonrasında belgenizi alabilirsiniz. Pendik moto kurye personelleri başta evrak ve gönderi dışında yemek siparişleri olmak üzere birçok sektörde teslimat hizmeti vermektedir.

Son yıllarda online sipariş hizmetlerinin artmasıyla beraber, giderek daha çok insan bu sektörde iş mensubu olarak para kazanmaya başladı. Ancak son yıllarda her insanın kurye olmaması ve kalifiye eleman yetiştirilmesi amacıyla bu alanda çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik Belgesi almaları mecbur hale getirilmiştir. Motosikletli kuryelerin trafikteki önceliği onların güvenliği olmalıdır. Trafik kurallarına ve hız sınırına dikkat etmenin yanında iyi olmalıdırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?

Motosiklet kuryesi olarak çalışmak isteyenlerin alması ihtiyaç duyulan motorlu olan kurye ulusal yeterliliği. Yani esas olarak motosiklet kuryeliği mesleği için sertifika ve imtihan süreçlerini düzenlemektedir. Çalışma grubu tarafınca hazırlanan bu belge ile şahıs alakalı bilgi ve becerileri kazanarak motorlu olarak çalışabiliyor. Çalışmak isteyen kişilerin yeterliliği kapsamında girecekleri sınavda başarı göstermiş olmanın yanı sıra aşağıdaki kriterleri de sağlaması gerekiyor;

 • Motosiklet kuryesi olmak için lüzumlu şoför belgesine haiz olmak.
 • Müşteriye teslim edilen ürünü veya sevkiyatı motosiklet ile yapmak
 • Talimatlara bağlı kalmış olarak her şeyi kuralına göre teslim etmek.
 • Teslim ederken trafik kurallarına olmasıyla birlikte güvenilir sürüş
 • Her elemana da müsait davranmak, iş olarak görevini yerine getirmek.
 • İş sağlığı ve güvenliği, muhit koruma ve nitelik gerekliliklerine uyöak

Kavakpınar kurye için gerekli olan mesleki yeterlilik belgesi, mesleğe ilişkin her türlü yetenek ve bilgiye sahip olduğunuz anlamına gelmektedir. Belge almak için lüzumlu belgelerle MYK bünyesinde bulunan kurumlardan birine başvurmanız gerekmektedir. Bir sonraki sınavda mesleki yeterliliğiniz test edilecek ve 100 üzerinden en az 70 puan alan adaylar kuramsal sınava katılmaya hak kazanacaktır. Aynı halde teorik sınavda minimum 70 puan alanlar mesleki teterlilik belgesi alabilirler.

İstanbul Pendik Dolayoba Kurye

Dolayoba Moto Kurye Güvenliğe Önem veriyor

Pendik kurye çalışırken güvenlik önlemi alıyor. Bunun yanı sıra trafikte motorcular risk altında oldukları için emniyet önlemleri almalıdırlar. Bunların başında da kask kullanmaları fazlaca önemlidir. Tam yüz kaskları, olası darbelere karşı korunmak için en güvenli kask türüdür. Boyun ve çene etrafında en fazlaca korumayı sağlar. Motosiklet kazaları üstüne yapılan çalışmalarda en sert darbelerin çene altından alındığı belirtildiği için bu darbelerin tesirini en aza indirecek bir kask çeşididir.

Sahada motosiklet kullanmayı sevenlerin tercih etmiş olduğu bir kask türüdür. Bu işte asla yarım kasklar kullanmayın. Çünkü adından da anlaşılacağı gibi yarım kask olduğundan başın üstünü ve alnı korur. Genellikle bisikletçiler tarafınca tercih edilir. Minimum yani çok az koruma sağlar. Çeneyi korumaz. Hava akışında sorun yaratmasa da yüze vurabilecek maddelerden ve rüzgardan yüzü korumaz. Açık kasklarda asla kullanmayın. Başın üstünü, arkasını ve yanlarını sadece kaplar.

Kaskın en mühim emniyet unsuru olan çene çubuğunun olmaması, yolda motosiklet kullanıcıları için risk oluşturmaktadır. Motosiklet kaskı seçerken kask testinden 4 veya 5 yıldız olamsına çok dikkat edilmelidir. Bir motosiklet kaskı seçmek için birden fazla kriter vardır. Öncelikle sürücünün kafa yapısına müsait bir kask olmalıdır. Her kask her sürücüye uymayabilir veya huzurlu hissetmeyebilir. Kafa ölçüsünden sonrasında kaskın ağırlığı da bir öteki mühim kriterdir.

İyi bir motorcunun kask seçimi nasıl olmalıdır

Moto kuryeler kaskı uzun zaman kullanacakları için ağır kask taşımak bir süre sonra zorlaşabilir ve uzun solukta sıhhat problemlerine niçin olabilir. Kask seçerken göz önünde bulundurulması gereken bir öteki özellik, kaskın sahip olduğu cam ve havalandırma türüdür. Kaskın ön kısmında bulunan cam, motosikleti sürerken rüzgardan ve yüzüne çarpabilecek maddelerden sürücüyü korur. Baretler gün içinde uzun bir kullanım süresine sahip olduğundan camın kalitesi daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Kaskların ayarlanabilir olması da önemli bir hususiyet. Kaskın kemeri kullanışlı olduğunda, sürücünün sürekli ayarlama yapması gerekmez. Mevsimsel olarak kullanılacaksa kaskın kullanılacağı mevsime müsait olmasına itina gösterilmelidir. Tüm bu kriterler incelenirken kaskın markasına da dikkat edilmelidir. Motosiklet kuryeleri, kaskları uzun vakit kullanacakları için kaliteli ve dayanıklı bir kask seçmeye itina göstermelidir. Trafikte karşılaşacak risklere karşı emin bir kask son aşama önemlidir.

Yukarıda bahsedilen kask çeşitleri arasında moto kuryeler için en uygun olanları tam yüz (tamamen kapalı) veya flip-up (çene çubuğu aleni) türleridir. Olası darbelere karşı koruma sağlamasının yanı sıra kullanım kolaylığı da moto kuryeler için kask seçiminde mühim etkenlerden biridir. Bunun yanında kuryeler için en önemli olmazsa olmaz etkenlerin başında ise güvenlikte giyim, kuşam, elbise, bellik, dizlik gibi bir çok önemli motor aksesuarları gelmektedir. Sürüş esnasında kasktan sonra bizi koruyacak şeyler.

Dolayoba motorlu kurye güvenlik aksesuarları

Pendik motorlu kurye olarak motosiklet ekipmanı, sürüşün kendisi kadar güvenliğinizin bir parçasıdır. Ekipmanınızın sizi güvende ve çoğu zaman çok rahat tuttuğundan emin olmanız icap eder. Soğukta, aşırı sıcakta veya şiddetli yağmurda motor kullanmak yola odaklanmanızı hiç bir zaman asla engellememelidir. Öte yandan, motosiklet ekipmanınız ehil değilse, mutlaka tatsız bir sürüşe neden olacaktır. Bu nedenle en önemli ekipmanınız bununla birlikte kasktan sonra diğer önemli olanlar olacaktır.

Kask: Yasaya gore, motosikleti her sürdüğünüzde kask takmanız gerekir. Kafa yaralanmaları, sahip olabileceğiniz en ciddi yaralanmalardan biridir. Ayakkabı: Motosiklet kazalarında en çok ayak ve bacak yaralanmaları görülür. Koruyucu motosiklet botları büyük bir fark yaratır ve sürüşünüzü konforlu hale getirir. Öte taraftan, bilhassa motosiklet kuryesi olarak çalışıyorsanız, su geçirmez botlar iyi bir seçimdir. Eldiven: Düştüğünüzde kendinizi korumak için ilk yaptığınız şey ellerinizden yardımcı almaktır.

Koruyucu Zırh: Kafa yaralanmalarının yanı sıra, omurga hasarı karşılaşabileceğiniz en kötü sorundur. Ceketinizin içinde yada altında onaylanmış koruyucu zırha haiz olmak son derece önemlidir. Ceket: Fermuarlı tek parça veya iki parça ceketler üstün koruma sağlar. Tekstillerin aşınma direnci oldukça farklıdır, bundan dolayı giysinin malzemesine dikkat edin ve su geçirmez olduğu için emin olun. Pantolonlar: Dizleri ve kalçaları zırhlı, aşınmaya dayanıklı pantolonlar seçin.

Acil Pendik Dolayoba Kurye

Dolayoba Acil Kurye İşe Başlamadan

Kurtköy kurye motosiklet kullanıcıları için hususi olarak üretilen bir çok ürün, rahat sürüş için önemlidir. Çünkü sizi dış etkenlerden korur. Motosiklet ekipmanı satın alırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan en önemli nokta, alacağınız mamüllerin sağlamlığıdır. Bir motorcu olarak çalışıyorsanız, teslimat yaparken ekipmanın sizi yağmur, balçık, kar yada soğuktan koruması önemlidir. Bu nedenle bilhassa kıyafet alırken su geçirmez veya sıcak tutma özelliğine haiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Öte taraftan yaz için nefes alabilen kumaştan yapılma giysileri tercih edebilirsiniz. Asla ve asla uygun motosiklet aksesuarları olmadan araca binmeyin. Eğer görerek ve deneyerek motosiklet ekipmanı almayı düşünüyorsanız bu alanda satış icra eden mağazaları tercih edebilirsiniz. Öte yandan, aleni hava mağazalarında motosiklet ekipmanlarını kolayca bulabilirsiniz. Ancak bütün ekipmanları evinizden çıkmadan satın almak istiyorsanız en iyi seçenek internetten alışveriş yapmaktır.

Artan trafik yoğunluğundan ve trafikte yaşanmış olan vakit kaybından kaçmak isteyenler, motosikletleri bir kaçış yolu olarak görüyorlar. Pandemi döneminde kuryelerin artmasıyla beraber trafikte artan motosiklet sayısı çok artmıştır. Kullanım amacına, bölgeye ve daha birçok faktöre göre motosikletler modellere ayrılmaktadır. Motosikletler, öncelikle bisikletlere motor takma girişimleriyle ortaya çıkan, 2 veya 3 tekerlekli, motorlu çağdaş modellerdir. Zamanla büyük değişim geçiröişlerdir.

Dolayoba Kurye’de kullanılacak motosikletler ve özellikleri

Motosikletler taşımada, ulaşımda, tarlada ve birçok alanda çeşitli amaçlarla kullanılmaktadırlar. Motosikletlerin özellikleri modele göre farklılık göstermektedir. Konfor, hız, yakıt tüketimi şeklinde özellikler motosikletin kullanım amacına ve ne tür bir zeminde kullanıldığına gore değişiklik göstermektedir. Yani motosiklet sürmeyi tecrübe etmek isteyenlerin ilk tercihi scooterlardır. Bu yüzden başlangıç ​​bisikleti denir. Motor kütlesi 250 cc ve altıdır. Şehir içi kullanım için en uygun motosiklet türüdür.

Düşük motor gücü nedeniyle yakıt tüketimi düşüktür. Hafiftir. Şehir içi kullanım kolaylığı ve düşük yakıt tüketimi sebebiyle kuryelerin en fazlaca tercih etmiş olduğu motosiklet türüdür. Ayrıca kurye motoru denir. Otomatik, küçük boyutlu modelleri ve cep dostu özellikleri ile en oldukça tercih edilen motosiklet türlerinden biridir. Şehir içi kullanım için üretilmiştir. Oturması oldukça huzurlu. Şehir içinde hızlı ve rahat ulaşım sağladığı için kuryeler tarafınca kurye motoru olarak kullanılmaktadır.

Motosikletli kuryeler dışında başka modeli kullanım kolaylığı sebebiyle özellikle gençler içinde popüler. Touring motosikletleri uzun yol yolculukları için üretilmiştir. Motosiklet yere yakın, parçaları konfor ön planda tutularak üretilmiştir. İkinci yolcu için klimalı modeller bile var. Çoğu modelde arkalık alanı, çanta koyma platformu ve birçok eklenti mevcuttur. Oturma ve seyir alanı olarak uzun yolculuklar için uygundur. Şehirde otomobil kullanmak yorucu olabilir.

Kaynarca kurye uzun zamandır sağlam çalışıyor

Asfalt üzerinde kullanılmak suretiyle üretilen ve arazi dostu olmayan bu tiplerin en mühim özelliği akü, far, depo benzer biçimde motosikletler için gerekli parçalar dışında herhangi bir parçasının bulunmamasıdır. Rüzgar engelleyici kaplamaları yoktur. Hız yapmayı sevenlerin tercih etmiş olduğu bir türdür. Güç, manevra yeteneği ve dönemeç alma yeteneği açısından Supersport’a benzer, bu yüzden çoğu zaman birlikte anılırlar. Motor hacmi ve yakıt tüketimi yüksektir.

Çoklu yol koşullarına uyum sağlamak amacı ile üretilen motosikletler, arazide kullanım için tercih edilen bir türdür. Birkaç alt modeli bulunan düz asfaltta kullanıma müsait modelleri de bulunmaktadır. Yerden çok yüksek olmasıyla bilinir. Yüksek çekiş gücüne haizdir. Sürücü dik oturduğundan sürüş ve görüş açısından kolaylık sağlar. Başlangıçta bir motosikleti olarak kullanılmak suretiyle tasarlanan türü, büyük alaka gördükten sonra birkaç değişiklikle düzgüsel kullanıma sunuldu.

Bizim ülkemizde yaygın bir tür olmamasına rağmen trafikte çok ilgi görmektedir. Ücrette sınıra yaklaşabilen birkaç motosikletten biridir. Bu sınırına ulaşmak için tüketilen yakıt miktarı fazlaca fazladır. Öne eğilerek kullanılan motorlar almayın. Çünkü uzun soluklu sürüşlerde rahatsızlık hissi verebilir. Yüksek viraj alma ve kavrama yeteneğine sahiptir. Motor boyutları markaya göre değişir. 250cc ve üzeri olabilir. Bazı modeller uzun yolculuklarda sürücüyü rahatsız edebilir, kısa yolculuklar için daha uygundur.

Pendik Dolayoba Kurye Hizmeti

Kargo ve Kurye Arasındaki Farklar Nelerdir?

Başka bir adrese teslim etmeniz ihtiyaç duyulan bir ürününüz olduğunda, tercih edebileceğiniz birçok yol içinde kargo ve kurye ön plana çıkmaktadır. Kargo ve kurye, bir ürünü yetişmesi ihtiyaç duyulan adrese ulaştırma görevini yerine getirir. İkisini birbirinden ayıran özelliklere geçmeden önce ne idrak etme geldiklerini, neden tercih edildiklerini ve iyi mi sunduklarını inceleyelim. Yani kargo, taşınacak mamüllerin yanı sıra taşımayı meydana getiren bu tarzdaki firmalara verilen isimdir.

Kargo taşımacılığı, birden fazla ürün ile toplu olarak gerçekleşmektedir. Bu ürünler mal, ekipman, araç-gereç ve benzeri ürünler olabilir. Ürünlerin teslimat adresine teslim edilme şekli, ürünün geldiği yere bakılırsa farklılık izah edebilir. İşte kargo taşımaları kara, hava ve deniz yöntemiyle kullanılmaktadır. Nakliye hizmet bedeli kent/mesafe yada taşınacak ürünün ebat ve ağırlığına bakılırsa değişiklik göstermektedir.
Gönderilecek ürün için hangisinin daha uygun bulunduğunu farklılıkları olur.

 • Kurye bilhassa büyük şehirlerde oldukca yaygın bir ulaşım yöntemidir.
 • Paketler ve belgeler şeklinde minik öğeleri teslim etmek için kullanılırlar.
 • Kuryelerin bilhassa süratli olması paketlerini gün içinde teslim etmesi
 • Bireyler için de olmasıyla birlikte evraklarını başka bir yere teslim etmez
 • Aynı gün kargo ile teslimatın yanı sıra uluslararası teslimatlar da mevcuttur.
 • Moto kuryeler, internette aynı gün teslimat sözü veren siteler den ulaşılıyor
 • Kargoların instagram sayfaları kullanıcı tarafından kullanılan sayfaları olmaz
 • Motosikletli kuryeler, trafik yoğunluğuna takılmadan kısa sürede teslimat

Pendik Kaynarca Kurye ile kargo arasındaki önemli farklar

Kaynarca kurye kullanırken, ağırlığı 0-30 kilo aralığında olan küçük boyutlu ürünler için kurye seçmek daha süratli ve daha güvenlidir. Kargo, birçok boyutta mal taşıyabilir. Yani kargo şirketleri mallarını taşımak için kara, hava, deniz ve demiryolu alternatiflerini kullanırken, kuryeler trafik sıkışıklığını önlemek için yaya, motosiklet, bisiklet veya alternatifleri kullanıyor. Kargo şirketleri, teslim edilecek ürünün en kısa sürede teslimat adresine ulaşacağını garanti ederken, kargo süreçleri daha uzun sürmektedir.

Bir ürünün kargo ile teslim süresi 24 saatten az, en çok 2 gün olabilir. Ancak kargo ile teslim süresi yoğunluğa bağlı olarak 3-4 gün ile 1-2 hafta arasında sürebilir. Motosikletli kurye kullanırken, teslimat süresi daha kısa olduğu için kurye tutarı kargodan daha pahalı olabilir. Ürünün ağır olduğu durumlarda kargo tutarı daha pahalı olabilir. Ürünler toplu olarak taşındığı için ürün yıpranabilir veya ezilebilir. Kuryeler ürünleri küçük miktarlarda yada tek tek taşıdıkları için ürünün güvenliği daha rahat sağlanmaktadır.

Kargo ve moto kurye arasındaki farkları özetlemek gerekirse, kuryeler daha oldukca hafif, minik paketler, belgeler veya kısa sürede başka bir adrese teslim edilmesi ihtiyaç duyulan mühim ürünlerin teslimatı için kullanılır. Acil saatlik hatta dakikalık taşıma sağlarlar. Çok önemli paketleri taşırlar. Kargolar, büyük, ağır ürünleri uzun mesafelerde toplu biçimde taşımak için kullanılır. Kurye ile teslim edilecek ürünler kargoya bakılırsa daha hafiftir. Kargolar daha büyük paketleri şehirler arası taşıyabilirler.

Hızlı Pendik Dolayoba Kurye

Dolayoba kurye ve diğer motorcular için gerekli sürücü belgeleri

A1 – A2 sürücü belgesi nedir? Farklılıklar nelerdir?

Ehliyet, resmi olarak vasıta kullanımına müsaade eden önemli bir belgedir. Ehliyet almak için bir sürücü kursuna kayıt olmak ve hem yazılı aynı zamanda fiziki sınavları geçmek icap eder. Öte yandan, sürücü ehliyet sınıfına bağlı olarak 16 yaşından büyük olmalıdır.

Araba, minibüs, kamyonet, traktör veya iş makinesi kullanmak için B sınıfından G sınıfına kadar yeterlik sahibi olabilirsiniz. Ancak motosiklet kullanmak istiyorsanız yada kurye olarak emek vermeyi planlıyorsanız, A1 veya A2 ehliyetine sahip olmanız yeterlidir.

A1 Sürücü Belgesi Nedir? Ne kullanılır?

Motosiklet kullanmak için 16 yaşından itibaren A1 ehliyeti alınabilir. Bu yeterlik sınıfı ile kullanılacak motosikletin silindir hacmi 125 cc ve gücü 11 kilovatı geçmemelidir. A1 ehliyeti ile iki veya üç tekerlekli motosiklet kullanabilirsiniz.

A2 Sürücü Belgesi Nedir? Ne kullanılır?

A2 ehliyeti de motosiklet kullanmak için lüzumlu olan bir ehliyettir ve 18 yaşından itibaren alınabilir. 125cc ile 600cc arası motosikletlerin kullanılabileceği A2 ehliyeti ile motosiklet kuryesi olarak çalışabilirsiniz.

A1 ve A2 Ehliyet Nasıl Alınır?

N – A1 ve A2 ehliyeti almak için ilkin bir sürücü kursuna kayıt olmanız icap eder. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı hususi sürücü kursu tarafından istenen belgeleri tamamlayıp teslim etmeniz gerekmektedir.

Daha sonrasında yazılı sınavda geçer not alabilmek için verilecek eğitimlere katılmalısınız. Yazılı imtihanı başarıyla geçen adaylar, sürücü kursu ve sürücü sınavına girdikten sonra başarılı olmaları halinde sürücü belgesi almaya hak kazanırlar.

A1 ve A2 Sürücü Belgeleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

A1 ve A2 ehliyetleri arasındaki en bariz ayrım, ehliyetin alınabileceği yaş sınırıdır. Yani A1 ehliyeti için bu yaş sınırı 16 iken, A2 ehliyeti için en az 18 yaşlarında olmanız gerekmektedir. Ayrıca A1 ehliyeti ile 50cc ile 125cc arasındaki motosikletleri, A2 ehliyeti ile 125cc ile 600cc arasındaki motosikletleri de kullanabilirsiniz.

Pendik Dolayoba Motorlu Kurye

Bir cevap yazın